Muş Alparslan Üniversitesi
 
“Sultan Alparslan ve Malazgirt“ Konulu Seminer Düzenlendi

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) 2019-2020 eğitim-öğretim yılı seminer etkinlikleri kapsamında 30.10.2019 Çarşamba günü Mahmut Gazi Yaşargil Derslikleri 103 nolu salonda ‘Sultan Alparslan ve Malazgirt“ konulu seminer düzenlendi. İİBF  Dekan Vekili Prof. Dr. Abdullah Kıran‘ın konuşmacı olarak yer aldığı seminere, İİBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi  Abdulmecit  Yıldırım, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

 

Seminerin giriş bölümünde  Prof. Dr. Abdullah Kıran, Sultan Alparslan’ın hayatı, Malazgirt ve Doğu Roma İmparatorluğu hakkında  önemli bilgiler verdi. Sonrasında ise Türklerin Malazgirt Savaşı öncesi Anadolu’ya gelme girişimlerinden, 26 Ağustos tarihinin öneminden bahsetti. Sultan Alparslan’ın Roma ordusundaki Türk boylarını ikna ederek kendi tarafına çekmesine de değinen Kıran, Sultan Alparslan’un büyük bir komutan olduğunu vurguladı. Seminerin devamında ise Sultan Alparslan’ın Malazgirt Savaşı’ndan sonra çıktığı Doğu Seferi sırasında bir suikast sonucunda öldürülmesiyle ilgili bilgiler sundu.

 

Soru-cevap bölümüyle devam eden seminerin sonunda ise İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çerkez Ağayeva tarafından Prof. Dr. Abdullah Kıran‘a  teşekkür belgesi takdim edildi.