Muş Alparslan Üniversitesi
 
Araştırma Görevlimiz İsmail Yaşhan Buluş, TRT GAP Diyarbakır Radyosunda Muş’ta Arıcılık Hakkında Konuştu

Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü Araştırma Görevlilerinden İsmail Yaşhan Buluş, 29.07.2019 tarihinde TRT GAP Diyarbakır Radyosunun canlı yayın konuğu oldu. Arş. Gör. İsmail Yaşhan Buluş canlı yayında Muş ilinin bal arısı yetiştiriciliği açısından önemini ve aile ve ülke ekonomisine katkısını anlattı.


Arş. Gör. İsmail Yaşhan Buluş, kurulan bu arılık sayesinde fakültemiz bünyesindeki öğrencilere arıcılık eğitim verilmesinin yanı sıra arıcılığın öneminin anlatılması ve arıcılık ile uğraşmak isteyen özel ve kamu kurumları bünyesinde çalışan insanlara eğitim verilmesinin amaçlandığını aktardı. Muş’un bal arıcılığı için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan bahseden Buluş, Muş’un gerek ovasının gerekse yaylalarının bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olduğunu, balın yöre adına özelleşmesinde endemik bitkilerin rolünün önemli olduğunu belirtti. Muş ilindeki STK’lar ile birlikte çalışıp Muş balının hak ettiği değerden satılmasının sağlanması için çalışmaların olduğunu belirten Buluş, Muş balı için “Coğrafi İşaretin” de alınması için çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

 

Yaşhan, arılığın kurulmasının Muş ilindeki mevcut arıcılara ve arıcılık yapmak isteyip de teknik destek bulamayanlar için önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi.