Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Üyemiz Dr. Ahmet Utku Özensoy TRT Erzurum Radyosuna Konuk Oldu

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Utku Özensoy 31.07.2019 tarihinde TRT Erzurum Radyosunun canlı yayın konuğu oldu. Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Utku Özensoy canlı yayında Muş ilinde yaşayan Suriyeli sığınmacılarla ilgili araştırma sonuçlarını anlattı. 

 

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Utku Özensoy, yayında genel olarak Türkiye’de ve Muş’ta yaşayan Suriyeli sığınmacıların karşılaştıkları sorunlara ve sorunların çözüm yollarına değindi. Suriyeli sığınmacıların savaş, çatışma ve ekonomik sorunlar nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye geldiklerini, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yaptığını belirten Dr. Özensoy Suriyeli sığınmacıların iletişim, entegrasyon, barınma, giyecek, yiyecek gibi alanlarda sorun yaşadıklarını aktardı.

 

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Utku Özensoy, Türkiye’de yaklaşık 450 bin Suriyeli çocuğun doğduğunu, Suriyelilerin bir kısmının Türkiye’de kalmak istediklerini anlatarak Suriyeli sığınmacıların önemli bir bölümünün Türkiye’de kalıcı olduğunu açıkladı. Bundan dolayı Suriyeli sığınmacıların sosyal hayata entegrasyonlarının sağlanması gereğinin üzerinde durdu. Bunun yanı sıra Suriyeli sığınmacıların bir meslek sahibi olmalarının önemli olduğu, bunun için mesleki ve teknik kurslarının yaygınlaştırılması gereğini aktardı. Öğretim üyemiz yayında ayrıca Muş ilinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların sorunlarına çözüm bulabilmek için Avrupa Birliği kapsamında proje hazırladıklarını ve yakın bir sürede proje başvurusunu gerçekleştireceklerini kaydetti.