Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektörümüz Bir Konu Bir Konuk Programında Muş’u ve Üniversitemizi Anlattı

Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat Elazığ’dan yayın yapan Kanal Fırat televizyonun konuğu oldu. Sunuculuğunu Furkan Dilaver’in yaptığı programda Muş Alparslan Üniversitesini ve üniversitenin faaliyetlerini anlattı. Programın başında Muş Alparslan Üniversitesine ikinci defa atanması dolayısıyla Cumhurbaşkanına, YÖK başkanına, desteklerini esirgemeyen Muşlu hemşerilerine ve ailesine teşekkür eden Prof. Dr. Polat ‘Muşlu kardeşlerimin Elazığ’a selamını getirdim ’sözüyle iki şehir insanı arasındaki yakınlığa işaret etti. 
Programda sunucu Furkan Dilaver’in sorularını cevaplayan Prof. Dr. Polat yaklaşan üniversiteye geçiş sınavları dolayısıyla öğrencilere Muş Alparslan Üniversitesini tercih etmelerini tavsiye etti. Üniversite tercihlerinde ebeveynlerin güvenlik, ulaşım, nitelikli akademisyenler ve öğrenci merkezli eğitime göre karar verdiğini belirten Rektörümüz bu özelliklerin tamamını Muş’ta ve Muş Alparslan Üniversitesinde mevcut olduğunu dile getirdi.
Üniversitenin bir şehrin kültürel kodları, zihniyet dönüşümü, ufku, vizyonu, yarınlara bakışını ve umudunu dönüştürme etkisinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat Muş Alparslan Üniversitesinin fakültelerini, meslek yüksekokullarını, enstitülerini ve araştırma merkezlerini anlattı.
Yeni YÖK anlayışıyla Türkiye’de üniversitelerin yeniden yapılandırılması gerekliliğini belirten Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat Muş Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesini gerçekleştirdiği önemli etkinlikler olan Uluslararası Medreseler Sempozyumu, İslami İlimler Zirvesi, Âlimler ve Aydınlar Çalıştayı, Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlakı toplantılarını anlattı. Bütün bu çalışmalar ile medrese âlimleri, Diyanet temsilcileri, Milli eğitim temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve İlahiyat Fakültesi akademisyenlerini bir araya getirerek ortak bir zemin oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin tarım ve hayvancılık alanında sahaya dönük çalışmaları önceleyen bir fakülte olduğunu belirten Prof. Dr. Polat sahada çiftçilerle birlikte projeler gerçekleştirecek bir anlayışla hareket ettiklerini ve öğretim elemanlarını da bu anlayışa göre seçtiklerini ifade etti. Muş Alparslan Üniversitesi’nin Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında pilot üniversite olarak seçildiğini ve bunun Muş için hayati dercede önemli olduğunu belirtti.
Muş’un lisanslı sporcu sayısı bakımından Türkiye’de 31. sırada olduğunu belirten Prof. Dr. Polat bu sebeple BESYO kurduklarını Söyledi. BESYO’nun şimdiden iki yıldır kurulan  bir yüksekokul olmasına rağmen şimdiden iki büyük sempozyuma ev sahipliği yaptığını, öğrencilerin ulusal ve uluslararası yarışmalardan madalyalarla döndüğünü bu başarıların Muş’taki ve bölgedeki pek çok gence örnek olacağını söyledi.
Prof. Dr. Polat, sosyal bilimler ağırlıklı bir Fen Edebiyat Fakültesinin mevcut olduğunu söyledi. Malazgirt ve Selçuklu araştırmaları alanında iz bırakmak, Sultan Alparslan ve Malazgirt ruhunu şehre hakim kılmak istediklerini bunun için inşa edilen yeni üniversite kapısına Sultan Alparslan’ın zırhı, miğferi, kalkanı ve kılıcını yerleştireceklerini söyledi.
Üniversitenin değeri öğrenciye verdiği kıymetten anlaşılır düsturuyla hareket ettiklerini belirten Prof. Dr.Polat: “Öğrencileri kendi evladımız olarak görmeliyiz, Türkiye’nin tüm bölgelerinden öğrencilerimiz var, Üniversitedeki bütün faaliyetleri öğrencilerimiz 50 kadar öğrenci kulübü marifetiyle gerçekleştiriyor böylece öğrencilerimizi öğrencilerimiz akademik, sanatsal, kültürel faaliyetler içinde tecrübe kazanıyor, Doğu Anadolu Bölgesindeki en iyi sahneye ve Kongre Kültür Merkezine sahibiz. ”dedi.
Üniversitenin Muş’un tanıtımı için hazırladığı “Kasidelerle Muş” adlı çalışmanın gösterildiği programın son bölümünde Rektörümüz Ramazan ayı münasebetiyle duygu ve düşüncelerini şu sözleriyle anlattı:
“Muş’ta komşuluk ilişkilerinin hâlâ devam etmesi Ramazan ayında en çok öne çıkan husustur. Fakir fukara ile iftar yapmak, öğrencilerle iftarlarda bir araya gelmek Muş’ta çokça şahit olunan bir durumdur. Ramazanda öksüz ve yetimlere iyilik yapmalıyız, mutlu olmak ve huzur bulmak için muhtaçlara el uzatmalıyız. İyiliği ne kadar çoğaltırsak o kadar huzur buluruz. Elazığlı, Muşlu hemşerilerimin Ramazanını tebrik eder, ülkemizin huzur adası olma özelliğinin devamını Rabbimden niyaz ederim.”