Muş Alparslan Üniversitesi
 
Anneler ve Çocuklar MİLA’da Buluştu

Renkli Düşler Okul Öncesi Topluluğu Drama Atölyeleri ile anne-çocuk ve öğretmenleri bir araya getirdi. Atölye çalışmalarına Çağdaş Drama Derneği Lideri Özge Metinnam, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdullatif Tüzer, Renkli Düşler Okul Öncesi Topluluk Danışmanı Dr. Esra Demir Öztürk, Minik Laleler Kreş ve Anaokulu anne ve babaları, MİLA öğretmenleri, Okul Öncesi Bölümü öğretmen adayı öğrencilerimiz, 3-6 yaş çocuğu olan anne ve babalar katıldı.


Minik Laleler Kreş ve Anaokulunda 27 Nisan Cumartesi günü düzenlenen program iki aşamada gerçekleşti. “Çocuğumla El Ele” adlı programda anneler ve 3-6 yaş aralığındaki çocuklarla drama atölyesi çalışması yapıldı. Ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişimi güçlendirmek, empati kurabilmek amacıyla yapılan atölye çalışmasında günlük yaşamda çocuk ve ebeveynlerin sıklıkla karşılaştıkları durumlar canlandırmalarla sorgulandı. Canlandırmalarda anneler çocuk, çocuklar da anne olarak birbirlerinin yerlerine geçtiler. Hareket dilini kullanarak iletişim kurmaya çalışılan atölyeye anneler ve çocuklar büyük ilgi gösterdiler. 


Programın ikinci aşamasında, öğretmen adayları ile çocuk kitaplarından yola çıkarak bir drama atölye çalışması gerçekleştirildi. Öğrencilerle “Yaratıcı drama yöntemini kullanarak çocuklarla nasıl etkileşimli okuma yapılabilir?” sorusunun yanıtı arandı. Bir kurgudan yola çıkarak çocukların yaratıcılığının nasıl geliştirilebileceği, eleştirel okuma becerisini kazandırmak için hangi sorulara yer verilmesi gerektiği, çocuklarla kitapları buluşturmadan önce hangi etkinliklerin yapılabileceği, kitaplardaki durumlarla gerçek hayattaki durumlar arasında ilişki kurarak problemlere nasıl çözüm üretilebileceği üzerine uygulamalar yapıldı.


Programın sonunda konuğumuz Çağdaş Drama Derneği Lideri Özge Metinnam teşekkür belgesini Prof. Dr. Abdullatif Tüzer’in elinden aldı.