Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Karadağ, TTSM Toplantısına Başkanlık Etti

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğündeki (TTSM) “Çayır Mera ve Yem Bitkileri-Yeşil Alan Çim Bitkileri Tescil Komitesi” toplantısına başkanlık etti.
 

Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği gereği düzenlenen toplantıya; Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Bitkisel Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Bitki Islahçıları Alt Birliği, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, Yem Sanayicileri Birliği ve Peyzaj Mimarları Odasından üyeler katıldı.
 

Prof. Dr. Yaşar Karadağ, iki oturum halinde gerçekleştirilen toplantının sabahki oturumunda Çayır Mera ve Yem Bitkilerine ait 32 adet çeşide ait tescil, öğleden sonraki oturumda ise Yeşil Alan Çim Bitkilerine ait 20 adet tescil ve 1 adet de üretim izni olmak üzere toplam 53 adet tescil ve üretim izninin görüşüldüğünü belirtti. Toplantının son derece verimli geçtiğini belirten Prof. Dr. Karadağ, “Tescil ve üretim izni alınan tüm bitki çeşitlerinin ülkemiz tarımına ve üreticilerimize hayırlar ve bereketler getirmesini diliyoruz.” dedi.

 

Prof. Karadağ, üniversitemiz ile TTSM arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında Yem Bitkileri Tescil ve Üretiminin Tarımsal Değerleri Ölçme Denemesinin (TDÖ) bir lokasyonunun da Uygulamalı Bilimler Fakültemiz tarafından yürütüleceğini de sözlerine ekledi.