Muş Alparslan Üniversitesi
 
Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Arazisinde İncelemelerde Bulunduk

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitemizden bir heyet ile Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi arazisinde incelemelerde bulundu. Muş ve bölgemiz açısından bir ilk niteliği taşıyan bilimsel deneme ve araştırmalar için Yıldız Alparslan Tarım İşletmeleri arazisinde yürütülmesi planlanan çalışmalar kapsamında, Uygulamalı Bilimler Fakültesi tarafından bir inceleme ziyareti gerçekleştirildi. Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreterimiz Harun Demir ve Uygulamalı Bilimler Fakültesinden akademisyenlerimizin katıldığı incelemede Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Tarım Direktörü Burhan Çam ve İşletme Müdürü Nufil Yeşilyurt da hazır bulundu.

 

Muş Lalesi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz tarafından lale soğanları materyalinin toplanacağı alanların tespit edildiği ziyarette belirlenen alanlardan toplanacak lale soğanları ile Muş için son derece büyük önem taşıyan bu bitkinin ıslahı ve kültürü üzerinde çalışmalar başlatılacak.

 

Oluşturulan gözlem parsellerinde seleksiyon ıslahı ile fenotipik albenisi yüksek bitkilerin seçilmesi ve lale soğanlarının kimyasal içeriklerinin incelenmesi ile istenen özelliklere sahip bitkilerin saflaştırılarak tescile aday yeni Muş Lalesi çeşitlerinin geliştirilmesi, ayrıca değişik yetiştirme teknikleri uygulanarak kültüre alma çalışmalarının da gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

İnceleme ziyaretinde Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü tarafından bölgemizde ilk defa yürütülecek bilimsel araştırmalar için Buğday, Arpa, Yulaf, Nohut, Yonca, Mürdümük, Yem Bezelyesi, Domuz Ayrığı, Fiğ ve Virginia Tütünü adaptasyon çalışmaları için de deneme yerleri belirlendi.

 

Üniversitemiz ile Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi (TTSM) arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında Yem Bitkileri Tescil ve Üretiminin Tarımsal Değerleri Ölçme Denemesinin (TDÖ) bir lokasyonunun da Uygulamalı Bilimler Fakültemiz tarafından yürütülmesi kararlaştırıldı.

 

TTSM tarafından tescil amacıyla gönderilen Yonca, Fiğ ve Domuz Ayrığı tohum çeşitleri ile ilgili denemelerin ivedilikle gerçekleştirilmesiyle, YÖK tarafından Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında pilot üniversite olarak seçilen üniversitemizde yürütülecek dört ana projeden biri olan Yem Bitkileri Üretimi Projesi hayata geçirilecek.