Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Görevlimiz Seyr-ü Sefa Geleneksel Türk Sanatları Sergisine Katıldı

Üniversitemizin El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Mikail Sevindik, Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Seyr-ü Sefa Geleneksel Türk Sanatları sergisine, “Lalenin Doğuşu” adlı minyatürüyle katıldı.
 
Yakutiye Medresesinde açılan ve farklı üniversitelerde görev yapan Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kökenli 27 sanatçının minyatür, tezhip, ebru, hat, vitray, çini, halı-kilim, şükûfe türünde 40 eserinin sanatseverlerle buluştuğu serginin açılışını, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz yaptı. 
 
Sergide yer alan “Lalenin Doğuşu” isimli minyatüründe Muş’un sembollerinden biri olan laleyi, sanat geleneğimizde 16. yüzyılda zirveye çıkan Saz Yolu üslubuyla kâğıda yansıttığını ifade eden Öğr. Gör. Mikail Sevindik, İlhanlı hükümdarı Sultan Olcayto döneminde, 1310 yılında yaptırılan ve günümüzde Türk-İslâm Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak kullanılan Yakutiye Medresesi gibi anlamlı bir mekânda, farklı üniversitelerde görev yapan sanatçıların değerli eserlerinin görücüye çıktığı bir sergiye Muş’u sembolize eden bir eserle katılmaktan gurur duyduğunu söyledi. 
 
Sergiye katılan sanatçılara teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi. Öğr. Gör. Sevindik’e teşekkür belgesini ve plaketini, İl Kültür ve Turizm Müdürü Almaz takdim etti.