Muş Alparslan Üniversitesi
 
Sarıkamış Şehitlerini Yâd Etmek İçin Yürüdük

Sarıkamış Harekâtı’nın 104. yılı çerçevesinde yurt genelinde olduğu gibi Muş’ta da çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da yüzlerce Muşlu ile birlikte 104. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına katıldı. Programda, işgalci Rus İmparatorluğu kuvvetlerini yurdumuzdan kovmak isterken askeri taktik hatası, şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz teçhizat sebebiyle 22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Allahuekber Dağlarında şehit düşen binlerce vatan evladı, saygıyla yâd edildi. 

 

Program kapsamında, Sarıkamış Harekâtı’nda can veren kahramanları anmak, hatıralarını zihinlerde canlı tutmak ve gençlere tarih bilinci aşılamak için büyük bir katılımla gerçekleştirilen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşüne” ilgi büyüktü. Hükümet Konağı önünden başlayan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi önünde sona eren yürüyüşe; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler ve yüzlerce Muşlu katıldı. 

 

“Bundan sonra da daha iyi günler, Allah’ın izle ile bizi bekliyor.”
Gençlik Merkezi önünde yaptığı konuşmada, 104. yıl dönümünde, Sarıkamış Harekâtı’nda şehit düşen ecdadımızı anmak münasebetiyle bir araya geldiklerini ifade eden Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, aynı ruh ve şuurla bir arada bulunmanın mutluluk verici ama şehitlerimizin olması hasebiyle de hüzünlü olduğunu söyledi. Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz şöyle konuştu: “Bu vatan, şehitlerin üzerinde yükselmiştir ve halen de şehitleri ile gazileri ile yükselmeye devam etmektedir. Bir ülkeyi vatan yapan, aslında imkânlar değildir. Bir ülkeyi vatan yapan insanların iradesidir. Eğer ortak bir amaca yönelik olarak irade sergileyen bir millet varsa, onların yaşadığı ülke, vatan olur ve şühedanın üzerinde de o topraklar vatan olarak yükselir. 

 

Dünyanın hiçbir yerinde, oğlunu kara toprağa verirken ‘vatan sağ olsun´ diyebilen anne baba yoktur. İşte bu haslet, bizi bugün ayakta tutmaktadır. Üzerimize oynanan oyunlara, her türlü gaileye rağmen, Türkiye hızla hedeflerine doğru gitmekte ve bugün kendi toprakları içinde, kendi insanlarına huzur ve adalet sağlarken, aynı zamanda ateşten bir dünyada, mazlumlara liderlik yapmaktadır. İşte bunlar kıymetli şehitlerimizin ve gazilerimizin yüzü suyu hürmetine olmaktadır. Bizler irade dedik, imkân olmasa bile iradeyle, imkânları oluşturup bu vatanı bu noktalara getirdik, bundan sonra da daha iyi günler, Allah’ın izle ile bizi bekliyor.”

 

“Burada toplanmamızı, basit bir hadise olarak lütfen değerlendirmeyin.”
Tarihten ders çıkarmayan bir milletin pusulasız gemi gibi yön bulamayacağını ifade eden Vali Gündüzöz, yüzyıl önce yaşananların, bugün yaşananlara örnek teşkil ettiğini söyledi. Vali Gündüzöz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mazisi olmayanın atisi olmaz. Mazisini bilmeyen, tarihten dersler çıkarmayan bir millet, geleceğe pusulasız bir gemi gibi gider. Onun için bugün burada toplanmamızı, basit bir hadise olarak lütfen değerlendirmeyin.

 

Yüzyıl önce yaşananlar, bugün yaşananlara aslında önemli bir rehberlik teşkil etmektedir. Tarihimizi çok iyi öğreneceğiz, ailemize, milletimize, toplumumuza ve devletimize, hayırlı hizmetlerde bulunacağız.  Bizler çok temiz, iyi donanımlı, milli ve manevi değerlerine bağlı gençlerin gelmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Sizlerden çok şey bekliyoruz. 

 

Tüm bu duygu ve düşüncelerle Sarıkamış Harekâtı’nda şehit olan aslanlarımızı rahmetle anıyorum. Yine muhtelif cephelerde, ülkenin bekası için şehit olan tüm kahraman evlatlarımızı, askerlerimizi, tüm personellerimizi rahmetle anıyorum. Bu vatanın bir ve bütün olarak her zaman, kıyamete kadar daim olacağını ifade ediyor, al bayrağımızın her zaman bu semalarda dalgalanmasını Allah’tan niyaz ediyor, hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum, sağ olun.”

 

Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün konuşmasının ardından Sarıkamış Harekâtı’nda şehit düşenler için topluca dualar okundu. Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı, çorba ikramı ile son buldu.