Muş Alparslan Üniversitesi
 
Dünya Engelliler Gününü Farklıyız, Farkındayız! Etkinlikleri ile Kutladık

Üniversitemizdeki Dünya Engelliler Günü kutlama programı, “Farklıyız Farkındayız!” sloganı ile külliyemizdeki spor tesislerinde düzenlendi. Öğrencilerimizin büyük ilgi gösterdiği programa, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bülent Baykal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile akademik ve idari personelimiz katıldı.

 

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ekinliğin temel felsefesinin, engellilerin günlük yaşamlarında ne tür zorluklarla karşılaştıklarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak olduğunu belirten BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, bilhassa görme ve bedensel engellilerin karşılaştıkları sorunların, katılımcılar tarafından deneyimlenerek ve hissedilerek anlaşılmasını amaçladıklarını söyledi.

 

Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü ve BESYO Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü Başkanı Dr. Atike Yılmaz tarafından program kapsamında oluşturulan Görme Engelliler Empati Parkurunda, gözleri uyku bantları ile kapalı öğrencilerimizin, eşlikçi yardımı ile parkuru tamamlamaları sağlanırken, etkinlik sonunda tematik bir film gösterimi gerçekleştirildi. Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Dr. Metin Karayol’un hazırladığı Bedensel Engelliler Empati Parkurunda ilk kez tekerlekli sandalyelere oturan öğrencilerimiz, parkurdaki çeşitli engelleri aşmakta zorlanırken engellilerin günlük yaşamda karşılaştıkları güçlüklere yönelik bir farkındalık kazandılar.

 

Empati Parkuru etkinliklerinin ardından Muş Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile üniversitemiz personelinin oluşturduğu takım arasında bir basketbol müsabakası yapıldı. Dostluk havasında geçen ve sürekli tekerlekli sandalye kullanmayan bütün oyuncuların son derece zorlandığı müsabaka, izleyenlerden büyük alkış aldı. 

 

“Engeli bile kendisine engel olmayan bütün vatandaşlarımızı tebrik ediyorum.”
Programa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, engellileri bir gün değil yılın her günü hatırlamak gerektiğini söyledi. Her insanın engelli adayı olduğuna dikkat çeken Vali Doç. Dr. Gündüzöz, şunları kaydetti: “Engellilerle ilgili sıkıntıyı aslında ben iki gün önce tecrübe ettim. Oğlum halı sahada ayağındaki üç tarak kemiğini kırdı. Doktorlar 10 gün boyunca yürüyemeyeceğini söyledi. On günlük sürede engelli durumu söz konusu oldu ve şu anda engelli arabasıyla okula gidip gelecek. Böylece kendi hayatımda, çocuğumun üzerinden engellilerin neler çektiğini daha iyi görmüş oldum.

 

Vatandaşlarımızın bir bölümünün engeli doğuştan değil. Bazıları sonradan geçirdikleri trafik kazası ya da hastalıklar sebebiyle engelli olmuşlar. Engeline rağmen spor yapan yani engeli bile kendisine engel olmayan bütün vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Engellilerimize engelsiz bir yaşam, engelsiz bir şehir ortamı diliyorum. Devletimizin son yıllarda engelliler için yaptığı önemli yatırımlar var ama yeterli değil, daha da ileriye gideceğiz.”

 

Uygulama Okulundaki ve Uygulama Merkezindeki Özel Öğrenciler ile Buluştuk
Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Bir Derste Benimle Ol’ başlıklı etkinlikte özel öğrenciler ile bir araya geldi. Muş Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Ali Kuşçu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen etkinliğe, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya ve ilgili kurum amirleri katıldı.

 

Bir ders saatini özel öğrencilerle birlikte sınıf ortamında geçiren protokol üyeleri, samimi bir havada geçen etkinlik boyunca öğrencilerle sohbet ederek sorularına cevaplar verdi. Okul idarecileri ve öğretmenlerinden kurumlarında yürütülen eğitsel faaliyetlere ilişkin bilgi alan protokol üyelerinin ziyareti, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Dünya Engelliler Günü Programının video kaydına erişmek için tıklayınız