Muş Alparslan Üniversitesi
 
Muş Lalesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Görevine Dr. Yenikalaycı Getirildi

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Yenikalaycı, Muş Lalesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (LALEM) müdürlüğünü yürütmek üzere görevlendirildi. 

 

Muş Lalesi üzerine koruma, araştırma ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirebilecek bir altyapı oluşturmak ve Muş Lalesini geliştirerek turistik ve ticari alanda ulusal ve uluslararası pazarlara sunmak amacıyla 2013’te kurulan LALEM’in müdürlüğünü yürütmek üzere, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 13/b-4 maddesi gereğince Dr. Ahmet Yenikalaycı görevlendirildi. 

 

LALEM’de Muş Lalesinin hak ettiği yere gelmesi için bu değerli bitkinin ıslahı ve kültürü üzerine çalışmalar yapılacağını belirten Dr. Yenikalaycı, bu kapsamda doğadan toplanan lale soğanlarının oluşturulan gözlem parsellerinde yetiştirileceğini söyledi. Seleksiyon ıslahı ile fenotipik olarak albenisi yüksek bitkilerin seçilmesi ve lale soğanlarının kimyasal içeriklerinin incelenmesi ile istenen özelliklere sahip bitkilerin saflaştırılarak tescile aday yeni Muş Lalesi çeşitlerinin geliştirilebileceğini ifade eden Dr. Yenikalaycı, bunun yanında değişik yetiştirme teknikleri uygulanarak kültüre alma çalışmalarının da yapılacağını kaydetti. 

 

Dr. Yenikalaycı, yürütülen çalışmalar sayesinde Muş çiftçisinin alternatif bir ürün olarak birim alandan daha fazla gelir elde edebileceği Muş Lalesinin, Muş tarımına kazandırılacağına işaret etti. Muş Lalesinin özellikle yerel yönetimlerin park, bahçe peyzaj işlerinde önemli bir pazara sahip olabileceğini vurgulayan Dr. Yenikalaycı, lalenin Muşlu üreticiler için yüksek gelir getiren bir ürün alternatifi olabileceğine dikkat çekti. 

 

Dr. Ahmet Yenikalaycı Kimdir?
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olan Dr. Ahmet Yenikalaycı daha sonra sırası ile Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde çalıştı. Yüksek lisansını Amerikan Tütünleri (Virginia, Burley) üzerine, Doktorasını ise Tıbbi ve Aromatik Bitkiler (Salvia sp.) üzerine yapan Dr. Yenikalaycı, Uygulamalı Bilimler Fakültemizde doktor öğretim üyesidir.