Muş Alparslan Üniversitesi
 
Üniversitemizde BESYO Sınavı İçin Sensörlü Fotoselli Parkur Cihazı Üretildi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (BİDB) personelimiz, BESYO sınavında kullanılmak üzere sensörlü fotoselli parkur cihazı üretti. Piyasa değeri 15.000 TL olan cihaz takımı ve yazılım seti, BİDB personelimiz tarafından sadece 2000 TL’ye mal edilerek kurumumuz envanterine kazandırıldı. 

 

Konuya ilişkin bilgi veren Bilgi İşlem Daire Başkanı Faruk Bodır, yazılımı ve montajı personelimiz tarafından yapılan cihazın BESYO Beceri-Koordinasyon Parkurunda zaman saptama amacıyla kullanılacağını söyledi. Bodır şöyle konuştu: “Sistem giriş ve çıkış olmak üzere iki adet kapıdan oluşmaktadır. Sporcunun giriş kapısından geçerek parkura başlamasıyla kontrol ünitesine başlangıç sinyali gönderilir ve kronometre saymaya başlar. Ardından sporcu çıkış kapısından geçer ve çıkış kapısı sisteme durma sinyali gönderir. Çıkış kapısının sinyaliyle kronometre durur ve milisaniye hassasiyetindeki değer led panelden okunur.

 

Sistemde kapılar tek seferlik çalışır. Kapılarda reflektörden yansımalı sensörler kullanılmaktadır. Yani kapıda bulunan sensörle karşısında bulunan reflektör arasında herhangi bir kablo bağlantısı bulunmamaktadır. Resetleme otomatik olduğu gibi el butonundan manuel olarak da yapılabilmektedir.”