Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Görevlimizden Nesli Kritik Tehlike Altındaki Siirt Adaçayı Hakkında Bildiri

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Sedat Kaya, Kastamonu Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ekoloji 2018 Sempozyumunda “Mikropropagation of Salvia siirtica by Temporary Immersion System” başlıklı bir bildiri sundu.

 

Siirt’in kuzeydoğusundaki Tillo İlçesinin Sinep Köyü çevresinde yetişen Siirt Adaçayının (Salvia siirtica) lokal endemik bir adaçayı türü olduğunu söyleyen Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Organik Tarım Programı Öğr. Gör. Sedat Kaya,  Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinin (IUCN) Siirt Adaçayını, tek yaşam alanına sahip olması ve popülasyonundaki birey sayısı sebebiyle Nesli Kritik Tehlike altında bir bitki türü olarak tanımladığını belirtti. 

 

Öğr. Gör. Kaya şu bilgileri paylaştı: “Siirt Adaçayı, Mayısa ve Hazirana kadar çiçekleniyor. Meşelikleri ve bıttım ağaçları gibi habitatları tercih ediyor. Bin 470 ila bin 550 metre yükseltilerde yetişiyor. Siirt Adaçayının 700 bireye sahip tek bir popülasyonu bulunmaktadır. Bu popülasyonun yaklaşık 500 bireyi çiçekli, 200 bireyi ise genç bitkidir. 

 

Siirt Adaçayının korunması ve çoğaltılması için kullanılabilecek deneysel ortamda (in vitro) bir koruma yöntemi geliştirilmesi amacıyla bir biyoreaktör sisteminde Salvia siirtica'nın mikro çoğaltımı üzerine yapılan ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmanın sonuçları, RITA'nın Siirt Adaçayının kitlesel yayılımı için kullanılabileceğini göstermiştir.”