Jandarma’nın 179. Kuruluş Yıl Dönümü Törenine Katıldık

Tarihi şan ve şerefle dolu olan Kahraman Jandarma Teşkilatımızın 179. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama Törenlerine, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a vekâleten Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katıldı. 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama töreninde Prof. Dr. Karadağ’ın yanı sıra, Muş Valisine vekaleten Yardımcısı Alper Çiftci, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, Jandarma Alay Komutanı İsmail Şahin ve il protokolü hazır bulundu.

 

Tanzimat Fermanın ilan edildiği yıl ile Asakir-i Zaptiye Nizamnamesinin (Askeri Kolluk Tüzüğü) yürürlüğe girdiği gün birleştirilmesiyle 14 Haziran 1839 Jandarma teşkilatının kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir. Emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan, diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren, silahlı bir genel kolluk kuvveti olan Jandarma, kurulduğu günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve milletinin bekası için çalışmaya devam etmektedir. 

 

Terörün ve teröristin korkulu rüyası, yurt savunmasında ve asayişin sağlanmasındaki başarılarıyla vatandaşın güven kaynağı olan Jandarma Teşkilatının kuruluş yıl dönümünü kutlayan Prof. Dr. Karadağ, “Ülkemizin bekası için mücadele eden ve şehadet şerbetini içen tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.” dedi.