Muş Alparslan Üniversitesi
 
Külliyemizin Simgesi Olacak Sultan Muhammed Alparslan Zırhı Heykeli Tamamlanıyor

Külliyemizin yeni giriş kapısı için tasarlanan Sultan Muhammed Alparslan Zırhı heykelinin yapımında son aşamaya gelindi. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ el sanatları atölyemizde yapım çalışmaları süren heykeli inceleyerek bilgi aldılar. 

 

Tasarımını ve uygulamasını Teknik Bilimler MYO El Sanatları Bölümünden Öğr. Gör. Heykeltıraş Erhan Karadağ’ın yaptığı Sultan Muhammed Alparslan Zırhı heykelini son derece başarılı bulduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Polat, çalışmaları bir aydan uzun süredir devam eden heykelin, bittiği zaman kaidesiyle birlikte yaklaşık 5 metre yüksekliğinde olacağını söyledi. 

 

Prof. Dr. Polat, “Külliyemizin yeni giriş kapısında, üniversitemizin karakterini yansıtarak görsel kimliğini güçlendirecek ve kurumsal imajını pekiştirecek özgün ve heybetli bir sembolümüz olsun istedik. Üniversitemizin adını taşımasından gurur duyduğumuz Sultan Alparslan’ın, Malazgirt Meydan Muharebesinde giydiği kıyafeti temsil eden ve tarihi veriler ışığında aslına en yakın şekliyle tasarlanan Sultan Muhammed Alparslan'ın Zırhı, Fetih ruhu ile Anadolu’nun İslamlaşmasında öncü rol üstlenen Sultan Alparslan’a ve kahraman ordusuna duyduğumuz minnettarlığı yansıtıyor.” dedi. 

 

Prof. Dr. Polat, bittiği zaman külliyemizin simgesi hâline gelecek heykelin üretimindeki çabasından ötürü öğretim görevlimiz ve heykeltıraş Erhan Karadağ’a teşekkür etti.