Muş Alparslan Üniversitesi
 
Ziraat Mühendisleri Yetiştirecek Uygulamalı Bilimler Fakültemiz Öğrenci Alacak

Muş’un ve bölgemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve nitelikli iş gücünü artırmak amacıyla açılan akademik birimlerimizden biri olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF), 2017-2018 eğitim öğretim yılında 40 öğrenci alacak. UBF mezunları “Ziraat Mühendisi” unvanını kullanabilecek.

 

Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK), Eylül 2017’de açılan UBF’de “Bitkisel Üretim Teknolojileri” ve “Hayvansal Üretim Teknolojileri” bölümlerinin açılmasını uygun görmüştü. Yükseköğretim kurumlarındaki bölümlere lisans programı açılarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınması konusundaki teklifleri değerlendiren YÖK, her iki bölüme 20’şer öğrencinin alınmasına onay verdi. 

 

Çiftçinin Refahı Artacak, Ekonomi Canlanacak
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Muş ve bölgemiz açısından milat niteliğinde olan UBF’nin çalışmaları ile Muş çiftçisinin refahının artacağını, bunun da bölgemizin ekonomisini canlandıracak olumlu yansımalarının olacağını söyledi. YÖK’ün almış olduğu karar gereği UBF mezunlarının, “Ziraat Mühendisi” unvanını kullanabileceklerinin altını çizen Prof. Dr. Karadağ, ziraat ağırlıklı eğitim ve araştırma çalışmaları yapacak UBF’nin, Muş’un ve bölgemizin tarım ve hayvancılıkta hak ettiği konuma kavuşması için önemli katkılar sağlamasının hedeflendiğini belirtti.

 

Prof. Dr. Karadağ şöyle konuştu: “Tarım ve gıda ürünlerinin kalitesinin artırılarak pazara ulaştırılmasının kolaylaştırılması ile üreticilerin bilgiye erişim ve örgütlenme imkânlarının geliştirilmesi konusunda da önemli bir misyon üstlenecek UBF’nin, ülkemizin tek parça 165.000 hektar ile Çukurova ve Konya’dan sonra üçüncü büyük ovasına sahip olan Muş, bölgemiz ve ülkemiz tarımı için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Muş ve bölgemiz için hayati önemi haiz bu akademik yatırımın dört ay gibi kısa bir zaman diliminde bu noktaya gelmesinde, her aşamada öncü olan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

UBF’nin Bitkisel Üretim Teknolojileri Bölümünde; “Bitki Genetiği ve Islahı Anabilim Dalı”, “Bitki Yetiştiriciliği ve Fizyolojisi Anabilim Dalı”, “Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı” ile “Bitki Sağlığı Anabilim Dalı” yer alıyor. Hayvansal Üretim Teknolojileri Bölümünde ise “Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı”, “Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı”, “Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı”, “Hayvan Sağlığı ve Refahı Anabilim Dalı” ile “Çiftlik Yönetimi, İşletmeciliği ve Planlaması Anabilim Dalı” bulunuyor.