Muş Alparslan Üniversitesi
 
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2017-2018 Mezuniyet Töreni

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde (İİBF) mezuniyet coşkusu yaşandı. Kongre ve Kültür Merkezimizde düzenlenen mezuniyet törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreterimiz Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

 

İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını İİBF Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kıran yaptı. Konuşmasında, her ayrılığın aslında bir hüzün beslediğine değinen Prof. Dr. Kıran, fakültedeki hocalarının mezun olan öğrencilerin hüznünü yaşadığı kadar gururunu da hep birlikte yaşadığını söyledi. 

 

Tıpkı bir gün yuvadan ayrılma vakti gelen kuşlar gibi mezun olan öğrencilerimizin o çok güvende oldukları ailelerinin, hocalarının yanından çetin bir rekabetin yaşandığı iş hayatına atılmalarının vaktinin geldiğine değinen Prof. Dr. Kıran, tüm İİBF mezunlarına hayatlarının kalan kısmında başarılar diledi.

 

İİBF Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kıran’ın konuşmasının ardından fakülte başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere hediye takdimine geçildi. Fakülte üçüncüsü, İktisat bölümünden Celal Ateş’e hediyesini Prof. Dr. Cevad Selam verirken, fakülte ikincisi İşletme bölümünden Rojda Bozdağ hediyesini Prof. Dr. Abdullah Kıran’dan aldı. Fakülte birincisi İşletme bölümünden Betül Akaydın’a ise hediyesini, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat takdim etti.

 

“Emeğimizin en büyük kazancı aldığımız eğitimdir.”
Hediye takdiminin ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen fakülte birincisi Betül Akaydın, Muşlu bir ailenin evladı olarak kendi memleketindeki fakülteden birincilikle mezun olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Akaydın şöyle konuştu: “Bu başarının en büyük nedeni, ailemin yanımda olması ve onların yadsınamaz emekleridir. Ailemin ben ders çalışırken gösterdiği anlayış benim bu noktaya gelmemdeki en büyük yardımcım oldu. Öncelikle bu hususta ve sizlerin de huzurunuzda anneme, babama ve bugün beni yalnız bırakmayan bütün yakınlarıma çok teşekkür ediyorum.

 

Bugünlere uzun mesafeli maratonlardan geçerek geldik. Başarı basamaklarını adım adım ve sabırla tırmandık. Hepimiz büyük emekler verdik. Emeğimizin en büyük kazancı aldığımız eğitimdir. Aileden, okuldan, arkadaşlardan edindiğimiz çok boyutlu bir kazançtır eğitim. 

 

Başarımızı burada noktalamıyor, aslında asıl başarımıza gidecek olan yolun ilk adımını atmış bulunuyoruz. Bu adım, hepimiz için kesinlikle bir son değil başlangıç olacaktır. Sadece dört yıl önce çıktığımız bir yolun sonuna geldik artık. Mezun olmamız bir son olmasa da biliyorum ki öğrenci arkadaşlarımın her biri bu buruk mutluluğu benim kadar yaşıyorlar. İnişli çıkışlı sınav haftalarımız, stresle beklediğimiz sınav sonuçlarımız artık bitse de bu yolculuğun sonu bizi üzmüyor değil. Çok güzel anılar biriktirdim bu dört uzun yılda ve onları geride bırakmıyor, bir ömür boyu yanımda götürüyorum. 

 

Bu süreçten sonra daha çok çalışmam gerektiğinin farkındayım. Başarıma başarılar katmalıyım ki sevgili ailemin ve değerli hocalarımın emeklerinin boşa gitmediğini göstereyim. Özellikle başarıma vesile olan siz saygıdeğer hocalarıma ve öğrenci arkadaşlarımın hepsine çok teşekkür ediyorum. Sözlerimi Tevfik Fikret’in dizeleriyle bitirmek istiyorum: ‘Uğraş, didin, düşün, ara, bul, koş, atıl, bağır; Durmak zamanı geçti, çalışmak zamanıdır!’

 

Bölüm bazında dereceye giren öğrencilerin akademisyenlerin elinden diplomalarını aldığı İİBF 2017-2018 mezuniyet töreni, hatıra fotoğrafı çekimi ve kep atma seremonisi ile sona erdi.