Üniversitemiz Uluslararası “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günlerine Ev Sahipliği Yaptı

Üniversitemiz kansere yönelik bilimsel çalışmaların masaya yatırıldığı uluslararası bir etkinliğe başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptı. Onursal başkanları arasında Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın da bulunduğu 8. Uluslararası “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günleri, Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yerli ve yabancı onlarca bilim insanını bir araya getirdi. Bu yıl akciğer ve meme kanseri temasıyla düzenlenen Uluslararası “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günleri’ne, 20 ülkeden 61 bilim insanının yanı sıra akademik ve idari personelimiz ile sağlık çalışanları ve kanser hastaları ilgi gösterdi.  
 
“Kadın ve Akciğer Kanserleri ile Mücadele” ana temasıyla Genç Birikim Derneği, Muş Alparslan Üniversitesi, ONKO-SEV ve Muş Valiliği ortaklığında, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu desteğiyle düzenlenen “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günlerinde, kadın ve akciğer kanserleri ile mücadelede tanıdan tedaviye yeni gelişmeler tüm boyutları ile ele alındı. Onkoloji Günleri’ne, Türkiye’de kanserle mücadele alanında önemli roller üstlenen sivil toplum kuruluşları, 81 ilden kanser hastaları, uluslararası kurumlar, bilim insanları, uzmanlar, bürokratlar, gazeteciler bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere katıldı. Kongre öncesinde “kanser” konulu bir tiyatro gösterisi sahnelendi.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversite olarak, insanlığı zengin-fakir, yaşlı-genç ayrımı gözetmeksizin etkileyen kanser gibi bir hastalığa ilişkin en güncel bilgi ve uygulamaların paylaşıldığı uluslararası nitelikte bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi. Bu alanda atılacak her adımın hastalara şifa ümidinin canlı tutulmasına aracılık ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Polat, gelenekselleşen Onkoloji Günlerinin organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti. 
 
Kongre Başkanı Salih Yüce, Uluslararası Onkoloji Günlerinin amacının kanser hastalarının bir araya gelip diyalog kurmaları, sivil toplum kuruluşlarının da kendilerini geliştirmeleri olduğunu ifade etti.
 
Kongre Onursal Başkanlarından İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, “Meme Kanserinde Erken Teşhis ile Tedavide Yöntem” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında erken teşhisin meme kanserinin tedavisinde taşıdığı öneme işaret eden Prof. Dr. Özmen, tedavi yöntemlerine ilişkin güncel uygulamalara dair örnekler verdi.
 
8. Uluslararası “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günleri’ne Kenya'dan katılan Semi Simeyu, ülkesinde kanserin çok sık görüldüğünü söyledi. “Türkiye'ye kanserle mücadele yöntemleri hakkında bilgi edinmek için geldim.” diyen Simeyu, “Türkiye'de alanlarında çok iyi doktorlar var. Bilgilerinden, tecrübelerinden faydalanmak, kanserle mücadele tekniklerini görüp ülkemize taşımak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Azerbaycan Halk Sağlığı ve Reformlar Merkezi Proje Departmanı Müdürü Doktor Samina Babazade de Onkoloji Günleri’nin çok faydalı geçtiğini vurgulayarak, “İki ülke arasında tecrübe ve bilgiyi paylaşmak bizim için çok önemli.” dedi. Babazade, “Buradan birçok yeni bilgi edinerek ülkeme döneceğim ve ülkemde bu programa benzer bir program gerçekleştirmeyi istiyorum.” diye konuştu.
 
Onkoloji Günleri Muş’ta Beşinci Kez Düzenlendi
 
Tüm paydaşlarla kanser hastalarının ortak bir platformda yer almalarını sağlayarak kanserle mücadele konusunda toplumsal bilincin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla ilk olarak 2005 yılında Muş’ta düzenlenen Onkoloji Günlerinde, kamu kurumları, Türkiye’den ve değişik ülkelerden sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, uzmanlar, özel sektör ve hastalar bir araya geliyor. 
 
Hastalıkla mücadele konusunda toplumsal bilincin gelişimi, dayanışmanın ve paydaşlar arası eşgüdümün öneminin ele alındığı Onkoloji Günleri, değişik ülkelerin kanserle mücadele konusunda deneyimlerinin ve iyi örneklerin paylaşılmasını sağlayarak, ulusal ve uluslararası işbirliğinin gelişimine de önemli katkılarda bulunuyor.
 
 
Kongre videosunu izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.