Japan International Cooperation Agency (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasui Üniversitemizde Panel Düzenledi

Üniversitemizde Japan International Cooperation Agency (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasui  tarafından “Türkiye-Japonya İlişkilerinde Yeni İşbirliği Alanları” başlıklı bir panel düzenlendi. Sebahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat,  Muş Valisi Aziz Yıldırım, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Abdullatif Tüzer, Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreterimiz Harun Demir, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Takehiro Yasui ile ilk kez Ankara’da bir araya geldiklerinde kendilerine Muş'ta gerçekleştirilecek proje ve yatırımlarla ilgili teklifler sunduğunu ifade etti.  Takehiro Yasui’nin bu tekliflere olumlu yaklaştığını dile getiren Prof. Dr. Polat, "Bu tekliflerimizi değerlendireceklerini söylediler. Bizlere dediler ki Japonların şöyle bir tarzı vardır; siz bir konuyu ne kadar anlatırsanız anlatın, gelip görmeden karar vermezler. Japonlar herhangi bir konuyu diğer Japon'dan dinlemedikçe kolay kolay kabul etmezler. O yüzden Muş'a gelmesi çok önemli, burayı görmesi çok önemli." dedi. 

 

Muş Valisi Aziz Yıldırım ise Japonların hem doğayla, hem meteorolojiyle, hem kendileriyle barışık bir şekilde yaşadıklarını bu açıdan kendilerinden öğrenilecek çok şey olduğunu ifade etti. Yıdırım: “Japon dostlarımızdan öğrenmemiz gereken bir şey var ki, hakikatten yaptığınız işte disiplinli olmak. Yaptığınız işe odaklanıp, o işi en iyi nasıl yaparım, en kolay nasıl yaparım, en kısa sürede nasıl yaparım ya da bir maliyet söz konusuysa en ucuz nasıl yaparım diye bakmak lazım. Tabii ki burada ucuzluk, kaliteden ödün vermedendir. Bunu da özellikle söylememiz lazım. Bu tür disiplinleri, elde ettiğimiz takdirde, Türk insanının yapamayacağı hiçbir şey yoktur." diye konuştu.

 

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasui, Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkinin geliştirilmesi için gönüllü elçilik yaptığını belirterek, Türkiye’de Japonya’yı, Japonya’da ise Türkiye’yi anlattığını söyledi. Yasui, Japonya'nın doğal güzellikleri, ülkenin stratejik konumu ve ülkede yaşanan doğal afetler  hakkında çeşitli paylaşımlarda bulundu.  Türkiye Japonya arasındaki dostluk ilişkisine  de değinen Yasui, bu ilişkinin çok güçlü bir dosluk anlayışına dayandığını aktardı. JICA faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yasui, Türkiye’de JICA olarak tarım ve balıkçılık, mesleki eğitim ve afetlerle ilgili toplam 29 proje gerçekleştirdiklerini aktardı. Yasui, özellikle Afet  yönetimi alanında pek çok kamu personelinin yetiştirilmesi ve Japonya deneyiminin aktarılmasına yönelik eğitimlere odaklandıklarını belirtti.

 

Panel öncesi Takehiro Yasui’yi ağırlayan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat kendisine minyatür bir Sultan Alparslan zırhı heykeli hediye etti.