Öğretim Üyemiz Türkiye’de Radyo Yayıncılığının 91. Yılında TRT GAP Diyarbakır Radyosunun Konuğu Oldu

Üniversitemiz Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ceren Yegen, 6 Mayıs Radyo Günü dolayısıyla radyo yayıncılığı ve radyonun gündelik yaşamdaki yeri konusunda TRT GAP Diyarbakır Radyosuna konuştu. 91 yıl önce, 6 Mayıs 1927’de, Sirkeci Büyük Postane’de Eşref Şefik’in ilk anonsuyla toplumsal hayatımıza giren radyonun kitle iletişim bağlamında en önemli buluşlardan biri olduğuna değinen Dr. Öğretim Üyesi Yegen, radyonun geçmişten günümüze gelişimi hakkında bilgiler aktardı.

Radyo yayıncılığının dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de televizyon yayıncılığı ile birlikte sekteye uğradığı iddialarına değinen Dr. Öğretim Üyesi Yegen, radyonun alışkanlıkların toplumsal dokudan beslendiği Türkiye gibi ülkelerde bir 'kültür' niteliğinde olduğunu dolayısıyla yok olmayacağını ancak radyonun iletişim teknolojilerindeki yapısal değişikliklere de ayak uydurması gerektiğini ifade etti. 

Dr. Öğretim Üyesi Yegen, radyonun çokseslilik, toplumdaki dezavantajlı bireylerin temsili ve demokrasi için oldukça önemli bir misyon gördüğünü  belirterek,  Türkiye’de radyo yayıncılığının 91. yılı vesilesiyle, tüm radyo çalışanlarının ve radyo severlerin 6 Mayıs Radyo Gününü kutladı.