TRT Ana Haber Spikeri Zafer Kiraz Öğrencilerimizle Buluştu

TRT Ana Haber Spikeri Zafer Kiraz, üniversitemizde bir konferans verdi. Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ve PEGEM Akademi işbirliğiyle Sabahattin Zaim Konferans salonunda düzenlenen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreterimiz Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı. 

 

Muş’a ilk kez geldiğini söyleyerek sözlerine başlayan Zafer Kiraz, basamaklarına varıncaya kadar dolu bir salonda gençlere hitap etmekten büyük bir onur duyduğunu söyledi. Dinleyicilerin büyük bir ilgi ve merakla takip ettiği ve yaklaşık üç saat süren konferans boyunca mülakat, diksiyon, doğru nefes alma teknikleri ve beden dilinin etkili kullanımı konusunda somut örnekler aktaran Kiraz, çalışma hayatına atılmaya hazırlanan öğrencilerimizi motive etmeyi ve onlara, hayatın gerçekleriyle yüzleşme konusunda farkındalık kazandırmayı amaçladığını söyledi. 

 

Savunma, eğitim ve sağlık alanlarında çalışacak memurların sorumlulukları daha büyük

Tamamını ayakta gerçekleştirdiği, sunumunu görsellerle zenginleştirdiği konferansta 34 yıllık mesleki tecrübesinden yola çıkarak toplumsal ilişkilere dair gözlemlerini ve yorumlarını dinleyicilerle paylaşan Zafer Kiraz, öğrencilerimize, eğitim sisteminin sebep olduğu ve iş hayatında sıkça karşılaşılan sorunların üstesinden gelmek için dikkat etmeleri gereken hususlarda tavsiyelerde bulundu. 

 

Dinleyicileri diledikleri anda soru sormaları konusunda yüreklendirerek etkileşimli bir konferans gerçekleştiren Zafer Kiraz, iletişim kavramının hayatımızdaki hem bireysel hem de medyatik yansımalarını çok yönlü olarak ele aldı. Farklı kurumlarda katıldığı benzeri programlarda karşılaştığı çalışan profilinden hareketle yasal haklarını ve sorumluluklarını bilmeden sürekli sistemden şikâyetçi olan çalışan tipini eleştiren Kiraz, özellikle savunma, eğitim ve sağlık alanlarında çalışacak memurların kamu hizmetlerindeki sorumluluklarının daha büyük olduğuna dikkat çekti. 

 

Medyadaki her şeyi değil doğru işleri takip etmek önemli

Dinleyicilere televizyon izledikleri saatlerin dışında neler yaptıklarını soran Kiraz, kendimizi gerçekten geliştirmek ve hem ruhumuzu hem de zihnimizi zenginleştirmek için nerede yaşarsak yaşayalım yapabileceğimiz yararlı faaliyetler olduğunu vurguladı. Bir televizyoncu olarak 13 yıldır televizyon izlemediğini söyleyen Kiraz, kendisini bütünüyle okumaya verdiğini söyledi. Ağırlıklı olarak iletişim ve kişisel gelişim konusunda kitaplar okuduğunu, internetteki kaynaklardan da çok yararlandığını ifade eden Kiraz, Organize İşler filmindeki bir sahneye atıfta bulunarak, “Bir ara çok konuştum. Hiç faydasını görmedim, bıraktım.” dedi.

 

Coğrafyamızın karakterini yansıttığına inandığını belirttiği, “Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.” cümlesinin, kültürel olarak kendimize sürekli hatırlatmak zorunda hissettiğimiz bir gerçeğin somut ifadesi olduğunu dile getiren Kiraz, dinleyicileri bu cümlenin ifade ettiği doğrultuda bir karar vermeye ve toplumsal bir farkındalık yaratmaya davet etti. Medyadaki her şeyi değil doğru işleri takip etmenin önemli olduğuna dikkat çeken Kiraz, milletimizin birliği ve bütünlüğü bilinci etrafında kümelenerek ülkemizin geleceği için olumlu işler yapmamız gerektiğini ifade etti. 

 

Konferans, Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın Zafer Kiraz’a hediye takdimi ile sona erdi. Rektörümüz, Zafer Kiraz’ı ve PEGEM Akademi yetkililerini makamında da kabul etti.