Öğretim Üyemiz Uluslararası Sempozyuma Katıldı

Üniversitemiz Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ceren Yegen, Uluslararası Tarihte Etimesgut Sempozyumu’na katıldı. 29-30 Mart 2018 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen sempozyumun Düzenleme Kurulu’nda görev alan Dr. Yegen, “Yerel Basının Kamuoyunu Oluşturma Görevi: Etimesgut Örneği Üzerine Bir Araştırma” başlıklı bir bildiri sundu.

 

Etimesgut Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyuma Gazi Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, TOBB Ekonomi Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi destek verdi. Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi, Moldova Gagauz Bilim Araştırma Merkezi, Kazakistan El Farabi Milli Üniversitesi, Kırgızistan Kırgız Milli Üniversitesi ve Özbekistan Bilimler Akademisi’nden katılımcıların da bulunduğu sempozyumda, 90 bildiri sunuldu.

 

Sempozyuma Onur Konuğu olarak katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ankara’nın ve Etimesgut’un tarihimizdeki öneminden bahsederek, Ankara’nın tesadüfen başkent yapılmadığını söyledi. Prof. Dr. Ortaylı, “Ankara soysuz bir kent değildir. Bizans için önemlidir. Osmanlı vilayetleri içinde en önemlilerindendir ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir. Başkentin hayatiyetini kazanması lazım.” dedi.

 

Sempozyumda Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Aydemir’e, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan’a, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’a, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut’a, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin’e ve Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sıtkı Ay’a plaket takdim edildi.