Kızılay’ın Külliyemizdeki Kan Bağışı Çalışmasına Büyük Destek

Öğrencilerimiz ve personelimiz Kızılay’ın külliyemizdeki kan bağışı çalışmasına büyük destek verdi. Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi (KBM) tarafından külliyemizde gerçekleştirilen kan toplama faaliyetinde, kan bağışının önemi konusunda farkındalık oluşturuldu. Fen Edebiyat Fakültesi Arş. Gör. İlyas Sayım, 12. kez kan bağışında bulunarak bronz madalya kazandı.

 

Kızılay KBM’nin gezici ekipleri kan bağışı için külliyemizde çalışma yürüttü. Bu kapsamda zaman zaman dersliklerde kan bağışında bulunmanın önemi konusunda öğrencilerimizi bilgilendirici sunumlar da yapan Kızılay personeli, hem öğrencilerimizden hem de akademik ve idari personelimizden çok miktarda kan bağışı topladı.

 

Üniversitemizdeki kan toplama faaliyeti hakkında açıklamalarda bulunan Kızılay KBM Müdürü Dr. Ahmet Kotan, “Amacımız üniversite öğrencileri ve çalışanları arasında, hayatımızın hangi anında ihtiyaç duyacağımız belli olmayan hayati öneme sahip kanın bağışlanması konusunda bir bilinç ve farkındalık oluşturmaktır.” dedi. Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken ve 18-65 yaş arası bütün sağlıklı bireylerin kan bağışı yapabileceği söyleyen Dr. Kotan, “Bağışlanan kan yarın o bağışçılar ya da bir yakınları için de lazım olabilir, bunun garantisi yok.” şeklinde konuştu.