Öğrencilerimiz Bakımevindeki Sokak Hayvanlarını Ziyaret Etti

Daha önce şehir merkezinde sokak hayvanları ile ilgili broşür dağıtarak farkındalık oluşturmayı amaçladıkları bir stant açan öğrencilerimiz, bu kez de Muş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve Geçici Bakımevini ziyaret etti. Yetkililerden, hayvanların yaşam ve bakım koşulları hakkında bilgi alan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencilerimiz, sevimli dostlarımızı elleri ile besledi.


İslami İlimler Fakültesi öğrencisi ve HBT gönüllüsü Derya Fırat, ziyaret ile ilgili şunları söyledi, “Amacımız, toplumumuzun gereken özeni göstermediği sokak hayvanlarının kötü yaşam koşullarına dikkat çekmektir. Görmezden gelinen hayvan hakları, ne yazık ki derin yaralar ve sarsıcı gerçekler içeren bir konu. Evimizdeki, barınaktaki ya da sokaktaki hayvanların sahip oldukları hakları göz ardı etmemiz söz konusu olamaz.


Müslümanın kalbi, yaratılmışlara karşı sevgi ve şefkat duyguları ile doludur. Kimseyi incitmez, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunur. Peygamberimiz Hz. Muhammed, sadece insanlara değil, bütün canlılara karşı merhametli olmamız gerektiğini, ‘Yerde olanlara merhamet edin ki gökte olan da size merhamet etsin.’ hadisiyle vurgulamıştır.


Belediye tarafından sokak hayvanları için bir rehabilitasyon merkezinin açılması, hayvanların açlıktan korunması ve kendilerini güvende hissetmeleri açısından son derece önem arz etmektedir. Belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra ilgili tüm yapılar, sokak hayvanları konusunda halkın bilinçlendirilmesi için çalışmaları ön planda tutmalıdır. Bu konuda üniversite öğrencileri olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.”


Öğrencilerimiz hayvanlar için getirdikleri kuru mamaları ve sütü barınak yetkililerine teslim ettikten sonra Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinden ayrıldı.