Mevlana Değişim Programı Bilgilendirme Toplantısında Uluslararası Değişim Konuşuldu

Üniversitemizde, Mevlana Değişim Programı ve Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Uluslararası İlişkiler Biriminden Uzm. Songül Çiftçi ve Okt. Yılmaz Kılavuz’un konuşmacı olarak katıldığı toplantı Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreter Yardımcımız Ferit Uslu, Mevlana Değişim Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Kasım Müminoğlu ve personelimiz katıldı.

 

Açılış konuşmasını Uzm. Songül Çiftçi’nin yaptığı toplantıda Okt. Yılmaz Kılavuz katılımcılara Mevlana Değişim Programı’nı anlattı. Uzm. Çiftçi, Mevlana Değişim Programı ile yurtdışından anlaşmamız olan üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılabildiğini söyleyerek programın amacının yükseköğretimin uluslararası boyuta taşınmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 

“Öğrencilerimiz üniversite değil, şehir seçiyorlar.”

 

Okt. Kılavuz konuşmasına programa adını veren Mevlana’nın, “Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.” sözüyle başlayarak değişim programının öğrenci ve öğretim görevlileri bazında ücret dağılımları hakkında bilgi verdi.

 

Konuşmaların ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karadağ, öğrencilerimizin bu tür gelişim programlarına daha çok teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Karadağ, “Öğrencilerimiz üniversite değil, şehir seçiyorlar. Oysa üniversite seçiminde öncelikle akademik kalite dikkate alınmadır. Üniversite seçimi konusundaki algının düzeltilmesi için öğrencilere referanslar sağlanmalı.” dedi.

 

Toplantı soru cevap faslı ile sona erdi.