Muş’ta Mera Islah Çalışmaları Üniversitemiz Koordinatörlüğünde Başladı

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Muş İli Mera Islahı ve Amenajmanı Proje Koordinatörlüğü görevine getirildi. Koordinatörlük görevi kapsamında ilk etapta Muş merkez, Varto, Bulanık, Korkut ve Malazgirt ilçelerindeki meralarda incelemelerde bulunan Prof. Dr. Karadağ’a Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Samet Aşkın, Orman İşletme Müdürlüğü Veteriner Hekimi Deniz Çiçek ve Ziraat Mühendisi Pervin Yaklav da eşlik etti.

 

Çorum, Amasya, Tokat ve Sivas illerinin de Mera Islahı ve Amenajmanı Proje Koordinatörlüğünü yürüten Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Karadağ, Merkez Karabey Köyü, Varto’nun Gümgüm Mahallesi, Bulanık’ın Balotu Köyü, Korkut’un Tan Köyü ile Malazgirt’in Hanoğlu Köyündeki bilimsel incelemelerin ardından hazırladıkları beş projeyi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdiklerini söyledi.

 

Hazırlanan projeler kapsamında Muş’ta toplam 84.099 dekar alanın ıslah edileceğini belirten Prof. Dr. Karadağ, Muş’un tarımsal gelişimi bakımından zayıf meraların verimlerinin ve mera ot kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.