Öğrencilerimiz Sokak Hayvanlarıyla İlgili Farkındalık Standı Açtı

Üniversitemiz öğrencileri, sokak hayvanlarına ilişkin toplumsal duyarlılık oluşturmak amacıyla bir stant açarak halkı bilgilendirdi. Hükümet Konağı önünde açtıkları stantta hazırladıkları afişleri ve broşürleri dağıtarak sokak hayvanlarının koşullarının iyileştirilmesi konusunda bir farkındalık çalışması yürüten Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu üyesi öğrencilerimizin çalışması, takdir topladı. 

 

“Hayvanlara karşı acımasız olan iyi bir insan olamaz.”, “Onlar da can, aramızda yok olmalarına sessiz kalmayalım.”, “İnsanların sevgisi, hayvanların soyu tükeniyor.”, “Onlar için bir kap su, bir kap yemek.” gibi sloganların yer aldığı broşürler dağıtan öğrencilerimizden Büşra Evren, “İnsanlarımızı bir nebze olsun bilinçlendirebilmeyi hedefliyoruz.” dedi. Hava sıcaklığının zaman zaman sıfırın altına indiği şehrimizde sokak hayvanlarını çaresizliğe terk etmeme düşüncesiyle hareket ettiklerini söyleyen Evren, “Barınaklarda olmayan hayvanlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Standımıza gelenlere hayvanlar için neler yapılabileceğini anlatıp öneriler sunduk. Halkımızın duyarlı olması, bu konuda yaptıkları şeyleri paylaşmaları, standımıza ilgi göstermeleri bizi çok mutlu etti.” şeklinde konuştu.

 

Stant çalışmalarına katılan öğrencilerimizden Zeynep Gür ise şunları söyledi: “Hava soğumaya başladı. Sokak hayvanlarının birçoğu sığınacak yer ya da yiyecek bulamadıklarından maalesef telef oluyor. Hazırlanması çok basit olan bir yuva yaparak, yiyecek ve su vererek sokak hayvanlarının hayatlarını kurtarabiliriz. Onların yiyebilecekleri şeyleri onların ulaşabileceği yerlere koyarak beslenmelerine yardımcı olabiliriz. Mesela soframızdan artanları çöp bidonları yerine uygun bir kaba koyarak onlarla paylaşabiliriz. Standımızla halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet edip elimizden geldiği kadarıyla öneriler sunarak bilinçlendirmeye çalıştık.”

 

Üniversitemizin sadece öğrencilerinin değil akademik ve idari personelinin de hayvanların korunması konusunda son derece duyarlı olduğu biliniyor. Önceki yıllarda, özellikle kar yağışının etkili olduğu kış aylarında besin bulmakta zorlanan hayvanlar için akademik ve idari personelimizin kişisel gayretleriyle külliyemizin farklı noktalarına yem bırakılması uygulaması, bu konudaki duyarlılığa somut bir örnekti. Öğrencilerimizin şehir merkezindeki stant çalışması da üniversitemizin tüm mensuplarıyla halka model olarak erdemli davranışları topluma yayma misyonunun bir yansıması olarak değerlendirildi.