Türkiye, Sarıkamış Harekâtı’nın 103. Yıl Dönümünde Şehitleri İçin Yürüdü

Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Muş’ta ve Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşlerine binlerce vatandaşımız katıldı.

 

Muşlular, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonda Sarıkamış şehitleri için yürüdü. Hükümet Konağı önünden başlayarak Gençlik Merkezi’ne kadar devam eden yürüyüşe Vali Aziz Yıldırım'ın yanısıra kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda öğrenci ile binlerce vatandaş katıldı. Ay yıldızlı bayraklarla tamamlanan yürüyüşün ardından şehitlerin ruhu için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

 

“Gençlik Şühedanın İzinde”

Sarıkamış Harekâtı anma etkinlikleri çerçevesinde, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Kars'ın Sarıkamış ilçesinde de bir yürüyüş düzenlendi.

 

1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerimizin şehit düştüğü Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yılı dolayısıyla birçok ilden ve yurt dışından binlerce kişi Sarıkamış’ta bir araya geldi.

 

“Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliğine katılmak üzere Sarıkamış’a gelenler, harekâttaki yoğun çatışmalar esnasında birçok askerimizin şehit düştüğü Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi'nde toplandı. Burada Kur’an-ı Kerim okundu, tekbir ve salâvatlar getirilerek şehitler için dua edildi. Komando timlerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi soğuk havaya rağmen ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir ve salâvatlar getirerek Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanların Azerbaycan ve Filistin bayrakları taşıdığı da görüldü.

 

Yaklaşık 4,5 kilometrelik yürüyüşün ardından ulaşılan şehitlikte, Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dua edildi.

 

Kardan Heykellere Yoğun İlgi

Üniversitemiz El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Heykeltıraş Erhan Karadağ’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yıl dönümü dolayısıyla hazırladığı, şehit askerlerimizi sembolize eden kardan heykeller sergisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

Sarıkamış’taki Cıbıltepe Kayak Merkezi oteller bölgesinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından açılışı yapılan sergide, Sarıkamış Harekâtı’nda şehit olan askerler konu alınıyor.

 

Sarıkamış Harekâtı’nın yıl dönümü dolayısıyla “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen yürüyüşe katılmak üzere ilçeye gelen çok sayıda vatandaş, kardan heykeller önünde fotoğraf çektirirken duygusal anlar yaşandı.