Çay-Simit-Kitap Etkinliği Dönem Kapanışı İslam Deklarasyonu ile Yapıldı

Öğrencilerimizi edebiyat ve düşünce dünyamızın öncü isimlerinin eserleriyle buluşturan “Çay-Simit-Kitap” etkinliğinin güz dönemi son buluşmasında, Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in “İslâm Deklarasyonu” isimli kitabı ele alındı.

 

Sağlık Hizmetleri MYO Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya eşliğinde yapılan programda “İslâm Deklarasyonu” hakkındaki fikirlerini dile getiren katılımcılar, kitapta öne sürülen düşünceler ışığında Müslüman halkların geri kalmışlığı, İslami düzenin niteliği ve Müslümanların güncel sorunlarını tartıştılar. Etkinlikte, kitaptaki Eğitim-Öğretim, Terbiye, Vicdan Özgürlüğü, Çalışma ve Mücadele, Kadın ve Aile, Hedef Vasıtayı Mubah Kılmaz başlıklı bölümler üzerinde özellikle duruldu.

 

Hayırda Buluşanlar Topluluğunun düzenlediği “Çay-Simit-Kitap” etkinliğinin önceki buluşmalarında Bilgi ve Erdem Vakfı tarafından katılımcılara hediye edilen Kemal Sayar'ın “Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez” ve Rasim Özdenören'in “Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler” isimli kitapları değerlendirilmişti.

 

Güz dönemini üç kitap değerlendirmesi ile tamamlayan topluluğun Danışmanı, Fen Edebiyat Fakültesi Okutmanı Hatip Erdoğmuş etkinlikle öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sunmanın yanı sıra onları, Müslüman mütefekkirlerin eserleri üzerinden bilinçlendirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Erdoğmuş, bahar döneminde dört kitap tahlili daha yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.