İçtimaiyat Sosyal Bilimler Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı

Üniversitemizdeki akademisyenlerin kolektif yayın çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. İçtimaiyat Sosyal Bilimler Dergisinin ilk sayısı bilim dünyasının hizmetine sunuldu.

 

Üniversitemizde görevli bir grup akademisyen, sosyal bilimler sahasında ulusal hakemli bir dergi yayımlamaya başladı. İçtimaiyat Sosyal Bilimler Dergisi, insan ve toplum bilimleri alanında güçlü bilimsel bir yaklaşımla hazırlanmış nitelikli çalışmaları yayınlamak üzere altı aylık dönemlerle (Mayıs ve Kasım) elektronik ortamda yayımlanacak.

 

İçtimaiyat Sosyal Bilimler Dergisinin ilk makalesi olan “Hafız Esed Dönemi Suriye’sinde Milliyetçilik ve Ulus İnşa Çabaları”, Ahmet Ayhan Koyuncu’nun imzasını taşıyor. Turan Güler, “Şiir ve Gelenek Bağlamında Akif İnan’ın Şiiri” başlıklı makalesiyle dergiye katkı sunarken, İrşad Sami Yuca ve Eda Yuca tarafından kaleme alınan “20. Yüzyılın Başlarında Muş Bulanık’ta Ermeni Olayları” başlıklı makale dikkat çekiyor. Derginin diğer makaleleri ise Mehmet Özalper’in “Bulgar Başbakanı ve Heyetinin 1939 Tarihli Ankara Ziyareti” ve Celal Öney’in “Ortadoğu’nun Kaybolan Hristiyanları (Suriye ve Irak)” başlıklı çalışmalarıdır.  

 

Editörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Hidayet Kaya’nın yaptığı İçtimaiyat Sosyal Bilimler Dergisinin editör kurulunda yer alan diğer isimler şöyle: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayhan Koyuncu, Yrd. Doç. Dr. Turan Güler, Arş. Gör. Bahattin Çatma, Arş. Gör. Abdussamet Çelikçi, Arş. Gör. Abdulmecit Yıldırım.

 

Dergiye şu bağlantıdan erişebilirsiniz: http://dergipark.gov.tr/ictimaiyat