Karşılaştırmalı Eğitim Sistemi Semineri Yapıldı

 

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Abdullah Acar Karşılaştırmalı Eğitim Sistemi Seminerinde Türkiye –Yeni Zelanda örneğini ele aldı.

 

Mehmet Akif Ersoy Derslikleri 204 nolu sınıfta düzenlenen seminerde Öğr. Gör. Acar şunları söyledi: “Karşılaştırmalı eğitim, milli eğitim sistemlerini, siyasal, sosyal ve kültürel etkenleri göz önünde bulundurarak inceleyen bir alandır. Farklı ülkelerdeki eğitim sisteminin benzerlikleri ve farklılıklarını tanımlamaya yardım eden, benzer görünen olguları açıklayan ve eğitim uygulamaları hakkında yararlı teklifler getiren bir disiplindir.”

 

2016 PİSA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) verilerine göre ülkemizin 52. Sırada, Yeni Zelanda’nın ise 12. Sırada olduğunu ifade eden Acar; “Eğitim sistemlerinin değerlendirilmesinde, 1. Genel Özellikler (Tarihi, siyasi ve coğrafi yapısı, nüfus ve ekonomi), 2. Eğitim sisteminin genel özellikleri ( Eğitim sistemi bütçeleri, eğitim sistemi basamakları, okul türleri, yükseköğretim), 3. Eğitim yönetimi ve denetimi, 4. Öğretmen yetiştirme ve atama politikası gibi parametreler dikkate alınarak karşılaştırma yapılmıştır” dedi.

 

Seminere Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özmen İSTEK, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Burhan TAŞKAYA, Yüksekokul Sekreteri Nurten GEZGİN, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.