Muş Alparslan Üniversitesi
 
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Erasmus Konuşuldu

Öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin yurtdışında tecrübe kazanmasını akademik gelişimin önemli bir göstergesi olarak gören üniversitemizde Erasmus deneyimleri konuşuldu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi seminerleri kapsamında Uluslararası İlişkiler Bölümünden Arş. Gör. Emrah Utku Gökçe ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4. Sınıf öğrencimiz Osman Ebrem “Erasmus Deneyimleri” başlıklı bir seminer verdi.

 

Arş. Gör. Emrah Utku Gökçe, Prof. Dr. Mahmut Gazi Yaşargil derslikleri 102. salonda yapılan seminerde, Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi, gençlik değişimi ve spor alanlarında kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir program olan Erasmus’un, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının eğitimlerine yurtdışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları ve yeni iş olanakları elde edebilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistem olduğunu söyledi.

 

Erasmus programının isim babası Desiderius Erasmus’un 1465 - 1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir filozof olduğunu belirten Arş. Gör. Gökçe, Erasmus’un, Avrupa'nın ortak bir sanat ve bilim çatısı altında birleşmesine yaptığı katkılardan dolayı ve çağının eğitim felsefesine olan etkisi ile programa uygun bir isim olarak düşünüldüğünü ifade etti.

 

Almanya’da geçirdiği on aylık Erasmus programı süresince Almanya, İsviçre, Fransa, Belçika, Çekya, Avusturya, Macaristan, Polonya, İtalya, İspanya ve İsveç’in başkentlerini ve çeşitli şehirlerini ziyaret etme imkanı bulduğunu söyleyen Arş. Gör. Gökçe, başta mimari yapılar olmak üzerine seyahatlerinde edindiği izlenimleri fotoğraflarla aktardı.

 

Arş. Gör. Gökçe’nin sunumundan sonra, Polonya’da bir dönem Erasmus programına katılan ve sekiz ülkenin başkentlerini gezen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4. Sınıf öğrencimiz Osman Ebrem de öğrenci gözüyle Erasmus deneyimlerini dinleyicilerle paylaştı.