Külliyemiz Aile Hekimi ile Söyleşi

Külliyemizdeki, akademik ve idari personelimizin yanı sıra öğrencilerimize de hizmet veren Sağlık Bakanlığına bağlı Aile Hekimliği Birimine geçtiğimiz günlerde atanan Dr. Mücahit Altungök ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2016 yılında mezun oldum. İlk görev yerim olan Muş’ta bir yıldır bulunuyorum. Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Aile Hekimliği Birimine geçmeden önce Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde çalışıyordum.

 

Aile Hekimliği Birimi bünyesinde ne tür hizmetler veriliyor?

Aile hekimliğinin bireylerin hastaneye gitmesini önlemek şeklinde özetleyebileceğimiz bir görevi vardır. Aile Hekimliği Birimleri de bulundukları yerdeki bireylerin sağlıkla ilgili ön işlemlerini yürüten birimlerdir.

 

Burada, bize kayıtlı kişilerin özellikle hasta olmadan önce şikâyetlerini dinlemek, onlara önerilerde bulunmak, hastalandıklarında da tedavi süreçlerine yardımcı olmak gibi tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini yerine getiriyoruz. İlgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları tarafından kişiye yönelik düzenlenmesi öngörülen her türlü sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve benzeri belgeleri de düzenleyebiliyoruz.

 

Öğrencilerimiz aile hekimliğinden nasıl yararlanabilir?

Üniversitemizin bütün öğrencileri temel sağlık işlemlerini Külliye içinde bulunan Aile Sağlığı Merkezimizde gerçekleştirebilir. Bunun için eğitim aldıkları akademik birimlerin sekretaryasından temin edebilecekleri formları doldurarak imza atmaları yeterli. Hâlihazırda 2000 civarında öğrencimizin kaydı var ama bu sene okula kayıt olan öğrencilerimizin de eklenmesiyle sayının artmasını bekliyoruz. Bütün öğrencilere kendilerine sunulan bu sağlık hizmetinden yararlanmalarını tavsiye ediyorum.

 

Muş’a ilişkin izlenimleriniz nelerdir?

Daha önce hiç bulunmadığım Muş’a ilk geldiğimde buranın bazı imkânlar açısından küçük ama her yere ulaşımın kolay olması ve günlük işlerin kısa sürede halledilebilmesi açısından cazip bir şehir olduğunu gözlemledim. Genel anlamda bölge insanının iyi niyetli karakteri ve saygılı tavrından ötürü Muş’un sevimli bir şehir olduğunu düşünüyorum ve bu şehri seviyorum.

 

Muş’un kendi özgün kültürünü anlamaya, anlatmaya ve geliştirmeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum. İl dışındakiler bir yana Muş’ta yaşayanların bile çoğunun bu şehre ait özgün değerleri ve imkânları yeterince tanımadığını düşünüyorum. Dışarıdakilere Muş’u etkili bir şekilde anlatabilmek için önce burada yaşayanların Muş’un kültürünü yeterince tanıması ve anlaması gerekiyor.

 

Üniversitemizi nasıl buldunuz?

Muş’a gelmeden önce Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bir fikrim yoktu. Üniversiteyi hem faaliyetleri hem de altyapısı ile alakalı bir nebze de olsa tanıdıktan sonra genç bir kurum olmasına rağmen epey aşama kaydedildiğini anladım. Üniversitede belirli bir büyüme temposu yakalanmış ve uzun vadeli hedefleri doğrultusunda çalışan bir yönetim anlayışı hâkim görünüyor.

 

Öğrenci ve bölüm sayısı ile akademisyen profili itibariyle günden güne ilerleyen Muş Alparslan Üniversitesi, kuruluş amacına uygun olarak hem bilimsel hem de sosyal anlamda Muş’a katkı sağlamak adına kayda değer hamleler yapmaya devam ettikçe, inşallah daha iyi bir seviyeye gelecektir.