Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar’dan Muş’a Destek Sözü

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, bir ziyaret için Muş’a gelen Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar ile görüştü.

 

Görüşmede Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Şükrü Çobanoğlu’nun yanı sıra Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Pehlivan, atletizm ve kayak il temsilcisi Aydın Koçlardan ile Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Kemal Türkan da hazır bulundu. 

 

Samimi bir havada geçen görüşmede üniversitemizin yürüttüğü sportif faaliyetlere ilişkin bilgi aktaran rektörümüz Prof. Dr. Polat, Muş’un özellikle kayak sporu dalında sahip olduğu potansiyelin altını çizdi. Üniversitemizin Kurtik Dağı Kayak Merkezi Projesi ile ilgili hazırladığı raporu Başkan Erol Yarar ile paylaşan Prof. Dr. Polat, Türkiye Kayak Federasyonundan bu konuda destek talep etti. 

 

Görüşmede, lisanslı sporcu sayısı bakımından Muş’un sahip olduğu Türkiye ortalamasının üzerindeki konuma dikkat çeken Prof. Dr. Polat, gençlerin bilinçli bir şekilde sportif faaliyetlere yönlendirilmesiyle elde edilecek toplumsal yararın üzerinde durdu. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun Muş’un sportif alanda ilerlemesinde üstlendiği sorumluluğun önemine değinen Prof. Dr. Polat, üniversitemizin Türkiye’de külliyesinin neredeyse içinde kayak merkezi bulunan tek üniversite olduğunu belirterek Muş (Güzeltepe) Kayak Merkezinin geliştirilmesi için yapılabilecekler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu anlamda kayak merkezine baby lift kurulması ile minikler ve çocuklar için kış aylarında açık tutulacak Fun Park alanları açılmasına yönelik projeler geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

 

Muş Alparslan Üniversitesinin (MŞÜ) spora ve sporculara verdiği önemden ve yaptığı yatırımlardan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, mevsim koşulları itibariyle Muş için kayağın önemli bir sportif aktivite olarak değerlendirilmesinin isabetli bir tercih olacağını söyledi. Kayak sporuyla ilgili dünyadaki yeni konseptler ve malzemeler hakkında bilgiler veren Başkan Yarar, Güzeltepe Kayak Merkezi karlama sisteminin kurulması, parkurunun uzatılması ve telesiyej sisteminin geliştirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Muş halkının, üniversite personelinin ve öğrencilerin kayak sporuyla tanıştırılması amacıyla yardımcı olacakları sözünü veren Başkan Yarar, 12 ay boyunca kullanılabilecek bir kayak pisti için MŞÜ ve federasyon arasında işbirliği yapmayı arzu ettiklerini ifade etti.