Malazgirt 1071 Anma Programı Hazırlık Toplantısı Gerçekleştirildi

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, polis evinde düzenlenen Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı etkinlikleri hazırlık çalışmalarına katıldı.

 

Vali Aziz Yıldırım başkanlığında gerçekleşen etkinlik hazırlık çalışmalarına, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ile beraberindeki heyet, Yedi Renk Tek Yürek Platformu koordinatörü Ömer Erdoğan, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla çevre illere de haber verdiklerini belirten vali Yıldırım; “Sayın valilerimizle görüştüm onlarda kaymakam arkadaşlarımızı bilgilendirdiler ve Allah nasip ederse Ağrı’dan, Erzurum’dan, Van’dan, Bitlis’ten, Bingöl’den de inşallah buraya vatandaşlarımız gelecek ve bu törene katılacaklar. Son on iki senedir Muş’a katrilyonun üzerinde yatırım yapıldı. Hastanelerimiz yenilenmiş, okullarımız yenilenmiş ve yenileri yapılmış. Yollarımızı görüyorsunuz gayet güzel 650 km sadece devlet karayolu var 2800 km özel idarede yol ağı var, bunun 128 km’si karayolunun bölünmüş yolu olarak ilimizden geçiyor vatandaşımıza hizmet veriyor. Bize düşen de bu güzel hükümetimizin sayın cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın, bakanlarımızın ilimize yapmış olduğu göstermiş olduğu bu teveccühe kendimize ve tabii ki misafirlerimize yakışır güzel bir teşekkürdür.” dedi.

 

Her Yıl Kutlanacak

Misafirlerin coşkuyla karşılanması gerektiğini altını çizen vali Yıldırım; “Misafirlerimiz, ‘Muş’ta öyle bir coşku vardı ki Malazgirt’te öyle bir katılım vardı ki bizde hayran olduk’ diyebilsinler. İnşallah tadı damaklarında kalsın akıllarında, gönüllerinde ve zihinlerinde farklı bir yer etsin. Yine hepimiz biliyoruz ki sayın cumhurbaşkanımız artık 1071’i yıl dönümü olan 26 Ağustosu her yıl Çanakkale’de olduğu gibi kutlama kararlılığındalar. Bu hakikaten çok güzel bir kararlılık. Bizim içinde, Muş içinde, Malazgirt içinde, bu bölge içinde hakikaten önemli bir dönüm noktası. Okçular Vakfı’ndan Allah razı olsun. Bu hazırlıkları yapıyor ve bundan sonrada bırakacaklarını zannetmiyorum. Burada sayın vekilimiz var. Ali Haydar abimiz kendileri de teşrif ettiler eksik olmasınlar. Sayın Bilal Erdoğan, vakfın yönetim kurulu başbakanı kendileri işin başında. Bir tören ne kadar güzel olursa olsun katılım düşük olursa, törenin çok fazla dışarıda anlatımı olmuyor. O yüzden bizlerde bütün kaymakamlarımız bütün sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız AK Parti il ve ilçe teşkilatlarıyla çevredeki illerimizle güzel bir katılım sağlayacağız. Allah nasip ederse o gün meydanları doldurursak ne kadar çok kalabalık olursa, biz de o kadar gurur duyarız. Gelen misafirler o kadar memnun ayrılırlar.” dedi.

 

Görüş alış verişinin yapıldığı toplantıda, Malazgirt 1071 Anma Etkinliği Taslak Programının şekillendirilmesi, son halinin alması ve değerlendirlmelerden sonra toplantı son buldu.