İlimizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında Düzenlenen Şehitleri Anma Yürüyüşü ve Etkinliği Gerçekleştirildi

Üniversitemiz akademik ve idari personeli Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile birlikte 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen, Şehitleri Anma Yürüyüşüne katıldı. Valilik tarafından organize edilen ve binlerce Muşlunun ay yıldızlı bayraklarla katıldığı Şehitleri Anma Yürüyüşü, Hükumet Konağı önünden Belediye Meydanı’na kadar sürdü. Yürüyüşe, Rektörümüzün yanı sıra Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, dekanlarımız, müdürlerimiz, daire başkanlarımızı, resmi kurum yetkilileri, öğrencilerimizi ve binlerce vatandaş katıldı.

Belediye Meydanı’nda İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Alana kurulan dev ekranda 15 Temmuz darbe girişimine halkın direnişi ve Demokrasi Nöbetleri ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde Muş’taki tüm camilerden salalar okundu. 

Belediye Meydanı’nda yapılan protokol konuşmalarında Muş halkının darbe sürecinde ve sonrasında tarih yazdığı ve menfur girişimin yıldönümünde aynı coşkuyla meydanı doldurarak 15 Temmuz şehitlerini unutmadığı vurgulandı.

 

Konuşmasında tam bir yıl önce 15 Temmuz akşamı, ülkenin geleceğine kast edildiğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, birlik ve beraberlik ruhunu koruyan milletimizin aklını ve iradesini sözde din kisvesi altında halkı istismar eden kökü dışarıda şer güçlere ipotek etmeyerek darbe girişimini önlediğine işaret etti. Gençler için en büyük tehlikenin, aklını bir başka akla ipotek etmek olduğuna dikkat çeken Rektörümüz, Hz. Peygamber'in vefatında Hz. Ebu Bekir'in şaşkın insanlara söylediği sözleri Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirinden nakletti:

 

"Allah'ın rızasına sığmaz bu yaptığınız,

Muhammed mi Allah mı, hangisi taptığınız?

Muhammed'se o öldü, yok dönmesine umut,

Allah'sa evet Allah, Allah Hayy ve lâ yemût..."
 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara’daki konuşmalarının dev ekrandan canlı olarak izletildiği programda Muş Valiliği Mehter Takımı da icra ettiği marşlarla alandakileri coşturdu. Program sabah namazının merkez camilerde kılınmasının ardından sona erdi. Hem Rektörümüz hem de akademik ve idari personelimizle aileleri sabaha kadar meydanlardan ayrılmadı. Ayrıca üniversitemiz idari ve hizmetli personeli gece boyunca halka çeşitli ikramlarda bulundu.