Muş Ovası Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı Sona Erdi

Üniversitemiz ev sahipliğinde Muş Valiliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle düzenlenen Muş Ovası Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı, ikinci gün oturumları ile sona erdi.
 

Muş Ovası Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’na ilişkin açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitemizin verimli bir çalıştay süreci yaşanması için gerekli personel desteğini ve altyapıyı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. “Muş'un temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık alanında yaşanan sorunların tespiti ve çözümü ile bu sahalarda çalışacak nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için yapılacak çalışmalara gerekli bilimsel ve fiziksel altyapıyı sağlamaya ve yapılan etkinliklere destek vermeyi sürdüreceğiz." diyen Rektörümüz, çalıştay boyunca sunulan tebliğlerin kitap haline getirilerek ilgili birimlerle paylaşılacağını ifade etti. Ayrıca çalıştaya verdiği destek sebebiyle İl Valimiz Sayın Seddar Yavuz Beyefendi'ye ve Gıda Tarım İl Müdürlüğüne teşekkür eden Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehirdeki tüm kamu kurumları ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına aktif olarak destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Muş Ovası Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’nın ikinci gününde şu konu başlıkları ele alındı:

Ayçiçeğinin Önemi, Kullanımı, Üretimi-Patates ve Şekerpancarı Sorunları ve Çözüm Önerileri-Muşun Doğal Florasında Bulunan veya Tarımı Yapılabilen Önemli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Akıllı (Hassas) Tarım Uygulamaları, Sürdürülebilir Tarla Tarımı ve Yemeklik Tane Baklagillerin Önemi, Bölgemize Uygun Yemeklik Dane Baklagillerin Çeşit Seçimi ve Yetiştiriciliği, Harran Ovası Sulamalarının Dünü Bugünü ve Yarını, Sulama ve Sulama Yöntemleri, Muş Ovasında Uygulanmakta olan Sulama Projeleri,  DAP Bölgesinin Hayvancılığa Uygunluk Sınıflaması-Sulamaya Başlanılan Arazilerde Erozyon Riski ve Yönetimi, Toprak Analizi ve Gübrelemenin Önemi-Harran Ovasında Sulama ili Birlikte Yaşanan Problemler.