Üniversitemizde Meslek ve Teknik Lise Öğretmenleri için Seminer

Üniversitemiz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında meslek ve teknik lisesi öğretmenlerine 4. Sanayi devriminin anlatıldığı Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlendi. Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde İki oturum halinde gerçekleştirilen  seminerin ilk oturumunda Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Özer “Nereden Nereye; 4. Sanayi Devrimi” başlıklı bir sunum yaptı.

 

Yrd. Doç. Dr. Özer seminerde; geçmişten günümüze sanayi devrimleri ve gelişimlerinden bahsederek birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terim olarak karşımıza çıkan 4. Sanayi Devrimini ve kavramlarını açıkladı. Amacı; birbirleriyle haberleşen, sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi devralıp daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan bir üretim yapmak olan 4. Sanayi Devriminin getirdikleri ve faydaları üzerinde duran Yrd. Doç. Dr. Özer, bu durumdan en çok etkilenecek sektörlerden bahsetti. Son olarak ülkemiz açısından 4. Sanayi Devrimini değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Özer, konu hakkında merek edilen soruları yanıtladı.

 

Yrd. Doç. Dr. Özer, öğleden sonra gerçekleştirilen ve “Üç Boyutlu Yazıcılar”ın anlatıldığı seminerin ikinci oturumunda ilk olarak 3B Yazıcının tarihsel gelişimi üzerinde durdu. Üç boyutlu yazdırma işleminin nasıl gerçekleştiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Özer, 3 Boyutlu baskı teknolojileri hakkında detaylı bilgiler vererek kullanılan malzemelere değindi. Yrd. Doç. Dr. Özer son olarak geleceğin 3B yazıcı teknolojisi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.