Serdar Tuncer “Bir Hilal Uğruna” Adlı Program ile Üniversitemizde...

Gençlere Çanakkale ruhunu yaşatmayı ve ecdat ile gençler arasında köprü kurmayı amaçlayan Serdar Tuncer, “Çanakkale; Bir Hilal Uğruna” adlı temsil programıyla Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde sevenleri ile buluştu. Programda ünlü şair ve sunucu Serdar Tuncer okuduğu şiirler,  Türk Halk Müziği sanatçısı Cihan Yıldız ise yorumladığı Çanakkale türküleri ile izleyenleri adeta destanın yazıldığı o günlere götürdü.

Tuncer'in, Çanakkale Savaşı’nı ve savaş sonrasındaki dramı, yokluk içindeki bir milletin çocukları dahi askere alarak düşmana karşı verdiği varlık mücadelesini anlattığı programda katılımcılar duygulu anlar yaşadı. Çanakkale ruhunun iyi hissedilmesi gerektiğini vurgulayan Tuncer, "Çanakkale; baba, oğul, torun üç neslin yan yana yattığı, 250 bin şehidin ve yüzbinlerce yaralının Allah aşkı ile cepheye yürüdüğü yerdir. Bunun için Çanakkale ruhunu iyi bilmeliyiz" dedi. Yaşananların daha iyi anlaşılması için yaşanmış hikâyeler, hatıralar ve asker mektuplarının anlatıldığı programda Çanakkale ruhu tekrar canlandı.

Tuncer, okuduğu Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri eşliğinde Çanakkale’nin bir zafer, bir hasret, bir anı, bir ağıt, bir şuur olduğunu dile getirerek aslında Çanakkale’nin o günlere gitmeden anlaşılamayacağını ifade etti. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olduğumuzu söyleyen Tuncer, bugünü anlamak için Çanakkale’de neler yaşandığını bilmemiz gerektiğini hatırlattı.

Çanakkale Savaşları’nı günümüze bakan yönüyle değerlendiren Tuncer, Çanakkale ruhu devam ettiği müddetçe Türkiye üzerinde hiçbir kirli oyunun oynanamayacağını söyleyerek Çanakkale’nin sadece bir zafer değil Türk'ü, Kürt'ü, Çerkez'i, Arab'ı ile her milletten insanın vatan davası ile kardeşçe bir arada verdiği mücadele olduğunu vurguladı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, Belediye Başkanı Feyat Asya, resmi kurum-kuruluş temsilcileri, akademik-idari personelimiz ve öğrencilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen program Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya şiiri ile sona erdi.

Programın sonunda, Başkan Asya tarafından Tuncer’e ödül takdim edilirken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tüzer ise teşekkür belgesi ve hediye takdiminde bulundu.