“Renklerin Okula Yolculuğu” Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı “Renkli Düşler Okul Öncesi Kulübü” tarafından tertip edilen “Renklerin Okula Yolculuğu” Konferansı Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta konuşma yapan Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı ve Kulüp Danışman hocası Yrd. Doç. Dr. Esra Demir, bölümleri için anlamlı bugünde “Muşlu hocamızı aramızda görmekten mutluluk duyuyor ve kendilerine teşekkür ediyorum “dedi. Yrd. Doç. Dr. Demir’in ardından kürsüye gelen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ise okul öncesi eğitimin önemine dair kısa bir değerlendirme yaparak Üniversitemizin imkânlarından yararlanarak kreş ve anaokulu kuracaklarının müjdesini verdi.

Yapılan konuşmaların ardından sahneye gelen Prof. Dr. Gelengül Haktanır, her rengin bir çocuğu ifade ettiğini dolayısı ile her çocuğun farklı olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Eğitimin, çocuklara kendi toplumlarında sürdürülebilir bir şekilde yaşayabilmeleri için gerekli bilgi, bakış açısı, değer ve becerileri kazandırmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haktanır, nitelikli eğitimin işe yarayacağını niteliksiz eğitimin ise aksine çocuğa zarar vereceğini dile getirdi. Prof. Dr. Haktanır, nitelikli eğitimin ise nitelikli öğretmenle ilişkili olduğunu belirterek öğretmen tarafından sergilenen otoriter, cezalandırıcı tavırların çocuklara hiçbir fayda sağlamayacağının altını çizdi. Öğretmen genel yeterliliklerinin standartlara uygun olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Haktanır, bunun çocukların eğitimi ile paralellik gösterdiğine işaret etti. “Çocukların doğuştan itibaren baş etmeleri gereken en önemli problem yaşadıkları dünyayı öğrenmek ve anlamaktır” diyen Prof. Dr. Haktanır, öğrenme ve anlama sürecinin olumlu ve anlamlı bir şekilde yaşanabilmesi için birçok koşulun sağlanması gerektiğini söyledi. Planlama, farkındalık eğitimi, doğru düzenlenmiş sınıflar hakkında görseller eşliğinde örnekler veren Prof. Dr. Haktanır, çocukların güne uyum sağlaması noktasına öğretmen adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu. Prof. Dr. Haktanır, öğretmenin bir rehber olduğunu belirterek öğretmenlerin çocukların gün içindeki davranışlarını iyi gözlemleyip notlar çıkarmasının önemine vurgu yaptı. Konferansın sonunda çocuklarla olumlu ve anlamlı ilişki kurmanın yollarından bahseden Prof. Dr. Haktanır, öğretmen adaylarına yol gösterici ve aydınlatıcı pek çok bilgi verdi.

Bitlis Eren Üniversitesi ve Batman Üniversitesi öğrencilerininde misafir olarak katıldığı ve akademik-idari personel ile öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilen konferansta Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer tarafından Prof. Dr. Haktanır’a plaket takdim edildi.

Konferans dinleyicilerden gelen çok sayıda sorunun yanıtlanmasının ardından sona erdi.