Muş Alparslan Üniversitesi
 
Üniversitemizden Yeni Proje Hamleleri-2 Açık Spor Tesisleri

Üniversitemizin bu dönem ihaleye çıkardığı prestij projemiz İslami İlimler Fakültesi’nden sonra yeni bir prestij proje ihalesi; 5000 seyirci kapasiteli, FİFA standartlarına sahip Açık Spor Tesisleri yapım işi 12 milyon TL’lik ödenek ile Üniversitemiz Senato Salonunda 02.02.2017 saat 14.30’da muhtelif yapım işleri ihaleleri çerçevesinde gerçekleştirilecektir. 2010H050190 proje numarası ile 2015 yılında yatırım programına dâhil edilen,  aynı yıl için 2.5 milyon TL  ödenek tahsisi yapılan, Resmi Gazetede yayınlanan 2015 Yatırım Programında toplam proje tutarı 7 milyon TL olan Açık Spor Tesisleri,  Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın girişimleri neticesinde 2017 Yatırım Programında proje tutarı 12 milyon TL’ye çıkartılarak uygulamaya geçirilmiştir.

 

Üniversitemizin ve Muş ilinin tüm gereksinimleri düşünülerek hazırlanan projemizin bir bölümü FİFA standartlarında bir futbol sahası, atletizm pisti ve spor salonları, diğer bölümü ise; biri açık diğeri kapalı iki adet tenis kortu, iki adet halı saha, buz ve paten pisti ile çok amaçlı küçük sahanın oluşturduğu iki farklı bölümden meydana gelmektedir.

 

Tamamı çelik konstrüksiyon ile yapılacak olan arttırılabilir niteliklere sahip 3000 (+2000) kişi kapasiteli kapalı tribün, çağdaş motiflerle bezenmiş ve modern bir görüntü sergilemektedir. FİFA standartlarına sahip futbol sahası yanında, FİFA’nın onayladığı standartlarda sentetik çim, içerisinde atletizm müsabakalarının yapılabileceği cirit atma, uzun atlama, gülle ve disk atma sahaları, tüm müsabakaların yapılabileceği özelliklerde atletizm pistleri ile toplam 10000 metre kare alanı kapsayacaktır.

 

Futbol sahası tribünlerinin hemen altında BESYO öğrencilerimizin teorik dersleri için 8 adet sınıfın yanı sıra tüm öğrencilerimizin faydalanabileceği antrenman alanları da planlanmıştır. Böylelikle sporsever tüm öğrencilerimiz sürekli olarak spor ile iç içe bulunmuş olacaktır.  Yeni dönemde yaptığımız tüm projelerimiz gibi bu projemizde de aydınlatma için LED ampuller kullanılarak açık spor tesislerimiz güçlü ışıklandırma sistemi ile gece spor yapabilme imkânına sahip olacak ve ilimizdeki tüm alt küme gece maçları da yapılabilecektir.

 

Tüm bu özelliklere ek olarak Açık Spor Tesislerimizin etrafında 150 araçlık bir otopark planlanmış olup kafeleri ve çeşitli irili ufaklı açık-kapalı spor tesisleri ile ayrı bir tesis özelliği göstermektedir. Proje tamamlandığında peyzaj alanları ile birlikte toplam 80000 metrekare bir alan ıslah edilmiş ve tesislere kazandırılmış olacaktır. İki yılda bitirilmesi planlanan tesislerle Muş, komşu illere kıyasla çok büyük ve nitelikli spor tesislerine kavuşmuş olacak ve bu sayede ulusal ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecektir.